среда, 6. април 2016.

Istarski oštrodlaki gonič

     Istarski oštrodlaki gonič

     Najstariji opis istarskog oštrodlakog goniča može se naći u hronikama đakovačkog biskupa, Petra Bakića, koji je takođe zabeležio da je tu rasu prvi put opisao đakovački kanonik,  Prvi put su izloženi 1910., a prvi put su upisani u hrvatsku rodovnu knjigu 1924. FCI je priznao rasu 1948., a prvi standard je objavljen 1969. Njegovo telo je čvrste građe i snažnog kostura. Snežnobele je boje sa žutim i narančastim oznakama, dlaka mu je duga i oštra. Duga glava s bujnim obrvama koje naglašavaju njegov ozbiljan, čak mrki izraz, no u njegovim očima može se primetiti mnogo odanosti. Rep je debeo i blago zavijen prema gore. Njegov intenzivan glas je srednje visine, no često dubok

Slovacki kopov


Slovacki kopov 

Uvek čisto crn, sa plamenim oznakama. Lakše građe tela, ali sa čvrstim kostima. Formata izduženog pravougaonika. Živahnog temperamenta. Oštrina i odlična orjentacija su vrline koje u prvom redu krase ovu rasu, koja se smatra dugim i upornim oblajivačem, a ne tako dugim goničem. Osnovni nedostatak rase kod pojedinih jedinki je nedostatak glasa, najčešće prilkom gonjenja, a ponekad i prilikom držanja u mestu. Ti psi moraju biti isključeni iz priploda.
Kopov je pitom pas kada se nalazi kod kuće, staložen je, ne ispoljava znake nervoze, niti agresije. Ulaskom u lovište i susretanjem sa divljači, aktiviraju mu se lovački instinkti. On postaje oštar, uporan, istrajan. Nikada ne napada divljač, već je goni za svog lovca, vodiča. Vezuje se prvenstveno za osobu koja lovi sa njim. Veoma je privržen i svim članovima familije. Prepoznaje ih i mahanjem repom daje im na znanje da je raspoložen za igru i maženje. Ova rasa je izvrsna za višečasovno i postojano praćenje „vrućeg" traga ili mirisa, sa povremenim javljanjem. Odličan je za lov divljih svinja. Sa ovim psima se uspešno može loviti na svim terenima, od ravničarskih do visokih planina, jer poseduju odličnu orijentaciju i smisao za pretraživanje terena

Ova rasa je izvrsna za višečasovno i postojano praćenje „vrućeg" traga ili mirisa, sa povremenim javljanjem. Odličan je za lov divljih svinja. Sa ovim psima se uspešno može loviti na svim terenima, od ravničarskih do visokih planina, jer poseduju odličnu orijentaciju i smisao za pretraživanje terena

Bosanski barak

Bosanski barak
U početku nazvan ilirski gonič, ovaj snažni pas, duge i čupave dlake, koji potiče iz Bosne, zvanično je priznat kao Bosanski oštrodlaki gonič 1973. godine. Bosanski oštrodlaki gonič je strastven lovac, izdržljiv je i uporan. Dobar je za sve vrste divljači i za sve vrste terena. 
Bosanski ostrodlaki gonič ima lep, veoma modulisan glas. Veseo i miroljubiv u kući, privržen i umiljat, cenjen jekao
kućni pasBosanski oštrodlaki gonič ima krupan korak
Svoj prilično bogati rep nosi blago povijen u vidu sablje.  Ispod dlake, duge i razbarušene, ima obilnu poddlaku. Boje idu od žuto-smeđe do narandžasto-smeđe, a mogu biti prošarane crnom.Barak je snažan pas sa dugom i čekinjastom dlakom, duge i srednje široke glave, izraženih i gustih obrva, temperamentan, ozbiljnog - strogog izraza, uporan i hrabar. Iz važećeg standarda koji se koristi pri ocjenjivanju na izložbama mogu se naglasiti karakteristike bosanskog baraka kako slijedi.
Veličina: Visina baraka je 46-56 cm, idealno 52 cm, a dužina trupa mora biti veća od visine grebena za 10%. Težina je 16-24 kg, idealno 20 kg. Ženke su nešto manje od mužjaka.
Glava: potiljna kost je izražena, čelo neznatno ispupčeno, stop blago izražen, nosnik prav. Njuška je snažna i pravougaona, obrasla gustim brkovima i bradom, a gledano odozgo, srednje široka i sužava se prema nosu. Njuška je nešto duža od lobanje. Ukupna dužina glave je 20-25 cm.
Nos: Nosna pečurka je široka, nozdrve široke, duboko razvijene, crne ili zatvorenosmeđe – kestenjste boje.

Posavski gonič

Posavski gonič
Posavski gonič je pas koji je veoma cenjen na prostorima bivše Jugoslavije, i dugo je bio relativno nepoznat gonič van tog prostora. Poreklo vodi iz Hrvatske. To je zapravo retka hrvatska autohtona rasi lovačkog psa koja se uzgaja se još od 16. veka na prostoru posavine.


Najstariji dokumenti o postojanju ove rase datiraju iz dalekog 14. veka i čuvaju se u Đakovačkoj biskupiji. Ovi psi su prvi put prikazani na izložbama pasa 1924. godine .
Interesantan je podatak da su pre Prvog svetskog rata Slovenci kupovali u Istri posavske goniče pod imenom “Boškini”.Današnji važeći standard ove rase napisan je tek iz drugog pokušaja – 1969. godine sa pravilnim nazivom ovog psa (Posavski gonič)., jer je pri prvoj standardizaciji ime upisano pogrešno. Njegovo ime naglašava poreklo rase a to su prostrane gusto pošumljene doline Save.Brz je i neumoran čak i na brdovitim terenima, ima dobar njuh i iskustva lovaca kažu da je vrlo siguran i pouzdan kada ga povedete u lov. Njegove osobine oslikavaju dinamičnog i poslušnog psa koji se koristi se uglavnom na lov na zečeve i jelene. Posavski gonič jepas vrlo čvrste građesa duguljastom glavom i živahnim pogledom.
Uši su mu zaobljene i vise.
Ima poludugu dlaku koja je oštra i gusta. Boja ovog goniča može biti od žuto-smeđe do riđe-smeđe sa malo bele nijanse na grudnom košu ili šapama.

Istarski gonič kratke dlake


Istarski gonič kratke dlake
Kratak istorijski pregled: Pasmina potiče od stare forme “istočno jadranskog belog goniča s oznakama”. Najstariji dokazi potiču iz razdoblja između 1327. i 1348. godine, a nalaze se u klaustoru Franjevačkog samostana u Dubrovniku, gde postoji kapitel s 4 psa koji prikazuju ovu staru formu goniča. Pored toga u kapeli na groblju kraj mjesta Beram (Istra), na slici “Poklonstvo triju kraljeva” iz 1474.  
 Sledi prikaz na oltarnoj pali "Gospa od Milosrđa" u crkvi sv. Franje u Zadru iz 1476. godine gdje je u donjem levom uglu naslikan predak današnjeg istarskog goniča, koji je ranije bio i trobojno obojen. Opis ovog goniča nalazi se u manuskriptu đakovačkog biskupa Petra Bakića iz 1719. godine gdje je zapisano da je uzgoj istarskih goniča poznat u Hrvatskoj prije 14. veka. Prvi standard istarskog kratkodlakog goniča objavio je FCI 02.04.1955. opsti izgled: Pas plemenitog izgleda, brakoidne građe, srednje veličine, vitkog elegantnog tela, bez grubosti, skladnih pokreta, kratke fine dlake, snežno-bele boje s narančastim oznakama po glavi  Pravougaono  telo; dužina tela nešto duža od visine merene u grebenu Visina lakta: iznosi 50 % visine grebena Duzina lobanje nešto duža nego duzina gubice  Za lov se lako obučava, a zbog svojih odličnih lovnih osobina omiljen je kod lovaca. Izuzetno je pogodan za lov na oštrom kamenitom (kraškom) terenu, ali i na svim drugim lovnim terenima. Glas je jak i zvonak. Dobroćudan, blag, poslušan, nije plašljiv niti agresivan, temperament živahan. Vrlo je privržen svom gospodaru. Rezervisan  prema nepoznatim osobama.